WORLDS 2023 FORMAT DEĞİŞİKLİĞİ

Aradan geçen beş yılın ardından League of Legends Dünya Şampiyonası bu yılın sonunda tekrar Kore’de gerçekleşecek. Bu yıl gerçekleşecek Dünya Şampiyonası’nın formatı da değişiyor. Artık Worlds 22 takımın katılımıyla gerçekleşecek, 3 aşamadan oluşan bir turnuva olacak. Gerçekleşecek bu üç aşama ise sırasıyla Play-Ins, Swiss ve Knockouts aşamaları. Ayrıca ana turnuvadan önce gerçekleşecek olan Worlds Qualifying Series adı altında yeni bir ön eleme aşaması bizleri bekliyor.

Worlds Qualifying Series:

Bu aşamada LEC sezonunu 4. bitiren takım ile LCS sezonunu 4. bitiren takım arasında best of 5 (5 maçlık seri) karşılaşması oynanacak kazanan takım Worlds biletini hak etmiş olacak. Riot’un yaptığı açıklamaya göre daha sonra yeni bölge ve takımlar bu aşamaya eklenebilir.

Dünya Şampiyonasına Katılacak Takımlar:

  • Play-In Aşamasında başlayacak olan 8 takım:
  • VCS ve PCS 1. ve 2. takımları.
  • LLA, CBLOL, LJL 1. sırada tamamlayan takımlar ve WQS aşamasının kazananı.
  • Swiss Aşamasından başlayacak olan 14 takım:
  • LPL ve LCK ilk 4 takımları. (toplam 8 takım)
  • LEC ve LCS ilk 3 takımları. (toplam 6 takım)

Play-In Aşaması:

Bu aşamada yer alan 8 takım iki gruba ayrılarak ikili eleme maçları oynayacaklar. Karşılaşmalar best of 3 (3 maçlık seriler) halinde oynanacak. Gruplardan çıkmaya hak kazanan 4 takım 5 maçlık serilerde karşı karşıya gelcekler grubunu birinci tamamlayan takım diğer grubun ikincisiyle eşleşecek. Play-In aşamasını geçmeyi başaran 2 takım bir üst tur olan Swiss aşamasına geçmeye hak kazanmış olacak.

Swiss Aşaması:

Aslında çoğunlukla CS:GO turnuvalarında gördüğümüz bir turnuva şekli olmakla birlikte 16 takımın her takım en az 2 en fazla 5 karşılaşma oynayacağı 3 galibiyet alan takımların bir üst tura çıktığı bir formata sahip. Bu formatta eleme ya da üst tura çıkma mücadelesi veren takımlar bo3 seriler oynarken geri kalan karşılaşmalar tek maçlık oynanacak.

Bu aşamadaki karşılaşmaların başlangıcında her takım başka bir bölgenin takımıyla eşleştirilerek başlayacak. Daha anlaşılır bir şekilde özetlemek gerekirse ilk turun sonunda kazanan takımlar (1-0) kendileri ile aynı skora sahip takımlarla eşleşecek bu durum ikinci turun ve geri kalan turların sonunda takımların hepsi 3 galibiyet ya da 3 mağlubiyet alana kadar tekrar etmeye devam edecek.

3 Galibiyet almayı başaran takımlar üst tura Knockouts aşamasına çıkmaya hak kazanmış olacaklar.

Knockouts Aşaması:

Bu aşama bugüne kadar gördüğümüz standart Worlds finalleri(çeyrek, yarı finaller ve büyük final) şeklinde düşünebilirsiniz. Aşamaya katılmaya hak kazanan 8 takım en son tek bir galip kalana kadar mücadele edecekler karşılaşmalar bo5 (5 maçlık seriler) şeklinde oynanacak. Son seriyi kazanan takım Dünya Şampiyonu olacak.

Yorum Yap

Aradığın kelimeyi yaz ve ENTER tuşuna bas ;)

Sepet (0)