THRONE AND LIBERTY 2023 YILININ EN İYİ MMORPG OYUNU OLABİLİR Mİ?

NCSOFT’un geliştirdiği Throne and Liberty’nin 2023 yılının ilk yarısında PC, PS5 ve Xbox serilerinde çıkış yapması planlanıyor. Ayrıca oyunun streaming servislerince oynanabileceğini belirttiler (örneğin: GeForce Now).
Yapımcıların tanımlamasına göre oyunun adındaki “Throne” oyuncular arasındaki savaşları ve rekabeti temsil ederken, “and” akla birlik beraberlik getirirken her türlü ayırıcı duvarın anlamsızlığını temsil ediyor, “Liberty” ise dinamik bir oyun dünyasında maceraların tadını çıkarma özgürlüğünü temsil ediyor. Oyunu tasarlayanlar oyunun mottosunun “one for all, all for one” olduğunu dile gitiriyorlar.

Geliştiricilerin düşüncesine göre MMO’ların özü, daha fazla oyuncuyla ve çok çeşitli insanlarla oluşturulan topluluklarda yatıyor. Bu nedenle oyun dünyasını ortak bir alanda birleştirme kararı almışlar. Her oyuncu kendi macera hikayesini yazarken gelecekte aynı oyunu oynayan diğer oyuncuların geçmişteki oyuncuların deneyimlediğinden tamamen farklı anı ve deneyimler yaşayacağını dile getiriyorlar.

Throne and Liberty Offical Trailer:

OYUNA DAİR BİLGİLER:

Oyunda class (sınıf) sistemi yer almamakta bunun yerine oyuncuların seçtiği silahlara göre oyuncunun rolü değişecek. (örneğin: New World) Oyuncular istediği zaman istediği silahı kuşanabilecekler. Aynı anda 2 farklı silahı kuşanılabilecek.
1. Kılıç ve kalkan
2. Büyük kılıç
3. Yay
4. Tatar yayı ama pistol tarzı olandan
5. Asa büyük
6. Hançer
7. Asa ve kitap

Yukarıdaki görselde göründüğü üzere oyunda büyü hasarı vuran silah ile fiziksel hasar vuran silahı kuşanan bir class var mesela demek ki karakter statlarına çok bağlı olmayacak ilerleyen günlerde daha net anlarız diye düşünüyorum.

Karakter tasarımında oldukça farklı çeşit mümkün hatta hazır bir fotoğrafınız ile oyundaki yapay zeka sayesinde kendinize benzeyen bir karakter bile tasarlayabiliyorsunuz.

Oyunda çevre şartlarına bağlı olarak bir bölgedeki canavarların yapısı ve canavarları yenmeniz dahilinde düşüreceği eşyalar bile değişiklik gösterebilecek.
Oyunda herhangi bir race (ırk) sistemi yok oyundaki tüm karakterler insan olmakla birlikte oyunda bir yetenek kullanılarak hayvanlara dönüşülebiliyor bu konuda henüz detaylı bir açıklama mevcut değil.

PVP Sistemi:

Oyunda bazı bölgeler savaşa açıkken çoğunluğu safe zone yani savaşılamayan bölgelerden oluşacak.
Bir bölgede boss raidleri ya da buna benzer etkinlikler olduğunda o bölge savaşa girecek. Oyuncular bu tip etkinliklere katılıp katılmamakta özgür olacaklar. Burada önemli detay etkinlik saatlerinde o bölgede olmamanız bölgede olduğunuz taktirde savaşa dahil olabilirsiniz. Söylenilen bir diğer şey ise gündüz pk yaptığınızda ceza alırken gece pk yaptığınızda ceza almayacak olmanız. Ayrıca oyunda kimsenin tek vuruşta ölmeyeceği söylenen bir başka önemli detay.

PVP’ye açık bölge görseli

Guild Savaşları:

Oyunda sadece guildlerin elde edebileceği iki şey mevcut bunlar Blessing Stone ve Dimension Stone bu iki taşın birlikte adı Possesion Stones olmakla birlikte guild ile birlikte yapılacak savaşlarda önemli etkene sahipler. Henüz daha detaylı bir bilgi mevcut değil.

Oyun hakkında kişisel görüşüm:

Oyun görüldüğü üzere geçmişte oynadığımız bazı oyunlara benzer yapıda öncelikle daha önce örneğini verdiğim gibi class sistemi New World benzeri olmakla beraber kale ve guild savaşları bana Revelation Online oynadığım zamanları hatırlattı. Açık dünyada bulunan safe zone ve war zone modeli Archage’den aşina olduğumuz bir sistem.
Geçmiş tecrübelerimi düşündüğüm zaman bu oyuna olan beklentimi düşük tutamıyorum maalesef diğer oyunların yapamadığını umarım bu oyun başarabilir. MMORPG oyunların en büyük problemi hepimizin bildiği üzere oyuncu sayısını yüksek tutabilmek. Yüksek sayıda oyuncu olmadığı taktirde bu oyunun keyifli olabileceğini düşünemiyorum maalesef umarım oyun beklentilerimizi karşılar. 2023 yılında çıkan en iyi MMORPG olacağı düşüncesindeyim.

Director’s Preview videosu:

Yorum Yap

Aradığın kelimeyi yaz ve ENTER tuşuna bas ;)

Sepet (0)