Half-Life 2 sanal gerçeklik modu Steam için çıktı

Uzun zamandır beklenen Half-Life 2 sanal gerçeklik modu Steam için çıktı, fan yapımı mod’un açık betası yayınlandı.

Hayran yapımı Half-Life 2 sanal gerçeklik modu Steam platformu için çıktı. Geçtiğimiz ay duyurusu yapılan açık beta an itibariyle Steam’e geldi.

Açık betaya giren Half-Life 2 VR (sanal gerçeklik) modu ücretsiz, ancak Türkçe dil desteği yok. Valve Index, HTC Vive ve Oculus Rift sanal gerçeklik cihazları ile uyumlu olan mod ile Half-Life 2’yi VR modda baştan sona bitirmek mümkün.

Gelmiş geçmiş en sevilen oyunlardan olan Half-Life 2, Half-Life: Alyx’den esinlenilmiş bir mod ile karşımıza çıkıyor. Açık betadaki mod, Half-Life 2 sahipleri için kullanıma sunuldu.

Tek kişilik hikâye tabanlı oyunlar arasında en popülerlerden olan Half-Life, uzun yıllardır farklı jenerasyonları etkiliyor. Half-Life 2 Episode 2 sonrası uzun bir süre oyuncuları terk eden seri, 2020 yılında Half-Life: Alyx ile karşımıza çıkmıştı. VR oyunlarında adeta çığır açan oyun, genel anlamda oldukça beğenilmişti. Şimdi de Half-Life 2, benzer bir oynanış ile tekrar karşımıza çıkıyor

Half-Life 2: VR Mod

İlk olarak 2017’de duyurulan Half-Life 2: VR Mod, uzun bir süre geliştirme problemleri ile karşılaşmıştı. 2021’de geliştirme sürecinde önemli adımlar atan proje, Half-Life: Alyx’ten bazı elementler taşıyarak açık beta sürecine girdi. Oyun, açık betada olsa da baştan sona genel anlamda sorunsuz bir şekilde oynanabiliyor.

Hayran yapımı Half-Life 2 sanal gerçeklik modu.

Sanal gerçeklik gözlükleri ile, meşhur Gravity Gun’ı kullanarak her şeyi oradan oraya fırlatabilir ve pek çok nesne ile etkileşime girebilirsiniz. Ancak Half-Life Alyx’de de bulunan ve motion sickness’ı engelleyen sistemler bu modda bulunmuyor, bu yüzden oynarken zorlanabilirsiniz.

Half-Life 2’de bolca bulunan, hatta oyunun neredeyse başlangıç sekansını oluşturan araç sürme sahneleri de bu yüzden midenizi zorlayabilir. Mod yapımcıları, sanal gerçekliğin getirdiği sorunları minimize etmek için yoğun şekilde çalışıyorlarmış:
” Araç kullanırken yol tutması gibi bir sorunla karşılaşılmaması için elimizden geldiğince yumuşatmaya çalıştık. Ancak yine de VR sürüşleri için kuvvetli bacaklar lazım. Bu yüzden araç sekanslarına 2 boyut seçeneği de koyabiliriz.”

Half-Life serisi Half-Life Alyx ile tekrar kendinden bahsettirmiş hatta iptal edilen Half-Life oyunu ortaya çıkmıştı.

Yorum Yap

Aradığın kelimeyi yaz ve ENTER tuşuna bas ;)

Sepet (0)