2024 LEC SEZON DEĞİŞİKLİKLERİ

LEC 13 Ocak’ta Kış Mevsimi karşılaşmaları ile geri dönüyor. Yeni sezonda bazı değişiklikler bizleri bekliyor. Peki bizi bekleyen değişiklikler neymiş gelin birlikte bakalım.

Grup Aşaması ve Mevsim Finalleri

Önümüzdeki yıl formatta yapılacak en önemli değişikliklerden biri, Grup Aşaması ve Playoffları tek bir grupta birleştiriliyor olması. Eskiden mevsim sonunda önce grup aşaması oynanıp sonra playofflar yani mevsim finalleri oynanıyordu. Artık doğrudan mevsim finallerine geçilecek gibi düşünebilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi bu sezon da lig aşamasını üst sırada bitiren takımlar avantajlı bir kura ile mevsim finallerine giriş yapacak. Mevsim finalleri boyunca takımlar ilk mağlubiyetlerinin ardından turnuvaya veda etmeyecek ve kaybedenler grubundan turnuvaya devam edecekler yalnız burada önemli detay kaybedenler finaline kadar ilk turda eşleşen takımların karşı karşıya gelmesinin önüne geçilmiş.

Takvim Güncellemeleri

Mevsimler arasında verilen tatil süreleri yapılan değişiklik ile birer hafta arttırıldı. Ancak takvimin yetişmesi ve düzenlenmesi için Yaz Mevsimi ile LEC Sezon Finalleri arasındaki süre bir hafta kısaltıldı.

Şampiyona Puanları ve Eşitlik Bozma Mücadeleleri

Şampiyona Puanları (CP) da 2024 yılında değişecek. Yıl boyunca her bir mevsimin değerini, 3 mevsimin tamamında önemlerini daha da optimize etmek için artık beşinci ve altıncı ile yedinci ve sekizinci sıradaki takımlara her bir mevsim için aynı miktarda puan verirken, her bir mevsim için sunulan oran ve puanları da arttırdılar.

Yeni şampiyona puan dağılımı aşağıdaki gibi olacaktır:

Sezon Finalleri Katılım Hakkı

Bu yıl Yaz Mevsimi performansına daha fazla önem veriliyor ve Yaz Mevsimi Şampiyonu otomatik olarak en düşük seri başı olarak Worlds’e katılmaya hak kazanacak. Yaz 2.’si ve 3.’sü olan takımlar da CP’lerine veya geçmiş sonuçlarına bakılmaksızın LEC Sezon Finallerine katılmaya hak kazanacak.

Ayrıca, iki takımın yılı aynı miktarda Şampiyonluk Puanıyla bitirip LEC Sezon Finallerine katılmaya hak kazanması halinde, Yaz döneminde daha fazla Şampiyonluk Puanı kazanan takım katılmaya hak kazanacak. Eğer Yaz Mevsiminde aynı miktarda Şampiyonluk Puanına sahiplerse, Yaz Mevsimi Normal Sezonundaki başa baş dereceleri kimin hak kazanacağına karar verecek.

LEC Oyuncu Yaş Sınırı Değişiklikleri

LEC’de mücadele eden oyuncular için asgari yaşın 17’den 18’e çıkarılmasına karar verildi. Bu değişiklik ERL takımlarında oynayan oyuncuları etkilemiyor ERL’de rekabet etmek için yaş sınırlaması 16 olarak kalacak.

Yorum Yap

Aradığın kelimeyi yaz ve ENTER tuşuna bas ;)

Sepet (0)